Fiber Patch Panel

Fiber optik patch panel; fiber dağıtım paneli olarak da adlandırılan fiber kablolar için bir sonlandırma noktası sağlamak ve  çapraz bağlantıların oluşturulmasına erişim sağlamak için kullanılır. Fiber optik paneller kutu şeklinde bir kapakla kaplanarak korunur.  Fiber optik patch paneller, fiber optik kabloların yönetimi için merkezi bir nokta sağlar. 

Fiberler, dijital sinyal şeklinde veri gönderebilen ışık dalgalarını kullanarak bir ağ sinyali taşımaktadır. Fiber optik kablolar hafif ve çok incedir ve fiber kabloları korumak ve düzenlemek ve erişim için merkezi bir konum sağlamak için fiber optik panellere ihtiyaç duyulmaktadır. Fiber optik patch paneller kabloları düzenlemede büyük görev üstlenirler.

Sınırlı alan ve çok az sayıda fiber optik kablo varsa duvar tipi fiber patch  paneller kullanılır; genellikle dolaba veya nadiren kullanılan bir odanın köşesine konur. Daha çok kabloya ve genellikle paneller için ayrı bir odaya veya dolaba sahip olan daha büyük ağlarda, rafa monte edilmiş bir panel normalde kullanılır; genellikle bu tip ağlarda birden fazla fiber-optik panel içeren birkaç raf vardır.

Fiber patch panelin amacı; Ağ kullanımı sırasında ağda sonradan meydana gelebilecek herhangi bir kablo arızasına müdahaleyi kolaylaştırmaktır.

fiber optik patch panel